ROZMOWA Z NADŚWIADOMOŚCIĄ CZ. II

Równocześnie powinniśmy za wszelką cenę zerwać z negatywnym myśleniem, to znaczy z pesymizmem, zwątpieniem, zawiścią, pogardą, nienawiścią – na rzecz myśli pozytywnych, radosnych, optymistycznych, życzliwych dla innych. Pełni wiary we własne możliwości spróbujmy podjąć rozmowę z naszą nadświadomością. Oto jedna z metod podanych przez E. Monahan, nazwana przez nią „punkt po punkcie , która moim zdaniem może wyraźnie wzmocnić cały nasz organizm.

– 1. Połóż się wygodnie w dobrze przewietrzonym, wolnym od hałasów pomieszczeniu.

– 2. Zamknij oczy i obserwuj spokojnie swój oddech, jednak nie kontroluj go. Rozluźnij mięśnie całego ciała, od twarzy aż po palce nóg.

– 3. Wciągnij głęboko powietrze przez nos, rozpierając płuca i przeponę. W czasie wdechu wyobraź sobie, jak powietrze przepływa przez całe ciało, kończąc swoją wędrówkę w okolicach mózgu. Przy wydechu (również przez nos) zwalniaj mięśnie brzucha, pogrążając w relaksie ciało i umysł. Ćwiczenia te powtórz trzykrotnie starając się za każdym razem pogłębiać relaks.

– 4. Stwórz mentalnie obraz twojego systemu krążenia. Wyobraź sobie wszystkie naczynia krwionośne: tętnice, żyły, maleńkie naczynia włoskowate. Znajdując się w głębokim rozluźnieniu, uświadom sobie przepływ krwi przez ciało. Powtarzaj w myśli: „Pragnę, aby mój system krwionośny był w całkowitej harmonii z samym sobą i z innymi systemami mego organizmu. Pragnę, aby usunął z mego ciała wszystkie zanieczyszczenia i wniósł do wszystkich komórek nową energię”.

– 5. Stwórz mentalnie obraz twego systemu oddechowego, wyobraź sobie twoje płuca, które rozprężają się i kurczą. Pozwól im zaopatrywać w tlen cały organizm. Powtarzaj w myśli: „Potęgą swojej nadświadomości rozkazuję, aby mój system oddechowy doskonale pracował i pozostawał w pełnej harmonii ze sobą i wszystkimi pozostałymi systemami mego ciała .

– 6. Stwórz mentalnie obraz twego systemu trawiennego. Wyobraź sobie żołądek, jelita cienkie i jelito grube. Powtarzaj w myśli: „Przez moc nadświadomości pragnę, aby mój system trawienny wyciągał maksimum korzyści z pożywienia, jakie przyjmuję, oraz by pozostawał w całkowitej harmonii ze sobą i z całym moim organizmem ’.

– 7. Ujrzyj mentalnie obraz pracy twojego serca. Powtarzaj w myśli: „Mocą nadświadomości rozkazuję, by serce moje pracowało wydajnie, spokojnie, bez zakłóceń. Życzę sobie, by pozostawało w całkowitej harmonii z sobą samym i całym moim organizmem .

– 8. Wytwórz w swoim umyśle obraz własnego szkieletu. Powtarzaj mentalnie: „Przez niezwykłą moc mojej nadświadomości rozkazuję, aby wszystkie zwapnienia, zgrubienia i schorzenia mojego szkieletu zostały natychmiast usunięte, chore komórki odłączone – zastąpione zdrowymi i wydalone z organizmu, jako obciążenia burzące harmonię mojego ciała .

– 9. Teraz zobacz mentalnie cały swój obraz. Niech ten twój portret odzwierciedla doskonałe zdrowie, z tym obrazem przed oczyma powtarzaj w myśli: „Pragnę, aby wszystkie systemy mojego ciała pozostawały w całkowitej, wzajemnej harmonii. Przez potęgę mojej nadświadomości żądam, aby ciało moje cieszyło się idealnym zdrowiem, a wszelkie choroby zostały usunięte jako dysharmonia .

– 10. Oddychaj głęboko, pełnym oddechem przez nos. Pozwól, by twój umysł towarzyszył oddechowi przepływającemu przez całe ciało od stóp aż do głowy. Powtórz to ćwiczenie trzy razy, pogrążając się w coraz głębszy relaks. Powtarzaj w myśli: „Jestem doskonale zdrowy na ciele i umyśle . >

– 11. Oddychaj przez chwilę spokojnie, nie kontrolując oddechu, ciało nadal utrzymuj w odprężeniu.

– 12. Otwórz oczy, wstań, idź do codziennych zajęć.

ROZMOWA Z NADŚWIADOMOŚCIĄ CZ. III

Ćwiczenie zajmuje około 15 minut i w przypadku, kiedy chcemy poprawić nasze zdrowie, powinno być wykonywane 3 razy dziennie, możliwie w jednakowych odstępach czasu. Jeśli stan naszego zdrowia jest normalny, ćwiczymy jeden raz dziennie.

Poprzez rozmowę z nadświadomością można też podjąć próbę pozbycia się szkodliwego nałogu palenia papierosów. Wtedy w punkcie 4 ćwiczenia wypowiadamy w myśli dodatkowo następujące słowa: „Przez siłę nadświadomości i mądrość mego wyższego Ja odrzucam od tej chwili pragnienie palenia papierosów. Potępiam ten nawyk i odpędzam od siebie każdą siłę, która zniewala mnie do stawiania tego nałogu ponad mój własny rozsądek .

Jeśli chcemy pozbyć się głodu alkoholu, wypowiadamy zbliżoną formułę z wymienieniem tego nałogu. W swojej książce autorka pisze, podając zresztą konkretne przykłady, że rozmowa z nadświadomością, poprzez wprowadzenie odpowiednich życzeń, może być pomocna w zwalczaniu bezsenności, zrzucaniu nadwagi, odzyskaniu chęci do życia.

Sformułowań Evelyn Monahan zawartych w metodzie „punkt po punkcie nie musimy powtarzać dosłownie, a raczej traktować je jako przykład do tworzenia indywidualnych wariantów. Według autorki poprawę samopoczucia i zdrowia uzyskują nawet ci, którzy przystąpią do pierwszych ćwiczeń z dystansem, ale rygorystycznie stosować się będą do schematu instrukcji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>