ŻYCIODAJNE PUNKTY

Nasze ciało poruszane jest siłą prawie 500 mięśni. Z punktu widzenia fizjologii kurczliwość każdego z nich jest możliwa dzięki dostarczanemu przez krew glikogenowi. W procesie spalania wiąże się on z tlenem, tworząc energię potrzebną do działania każdego mięśnia. Jako produkt uboczny tej reakcji powstaje kwas mlekowy wywołujący zmęczenie. Jeśli kwasu tego nagromadzi się zbyt wiele, praca mięśnia jest utrudniona. Zmęczenie może stać się chroniczne, co objawia się na przykład powstawaniem „bloków mięśniowych” czy rozluźnieniem mięśniowego „gorsetu kręgosłupa”, prowadzącego często do przesuwania się kręgów, tak zwanych kręgozmyków. W każdym razie dochodzi wtedy w naszym ciele do blokady naturalnych kanałów przepływu bioenergii. Tym niekorzystnym zjawiskom, które wynikają z chronicznego zmęczenia mięśni, możemy przeciwdziałać, uciskając palcami określone punkty lub strefy na ciele. Odpowiednie uciski mogą też poprawiać pracę narządów wewnętrznych powiązanych systemem nerwowym między innymi z poszczególnymi strefami na skórze albo głównymi kanałami przepływu bioenergii biegnącymi wzdłuż całego ciała.

Akupresura, czyli metoda poprawiania samopoczucia i zdrowia. Stopa prawa – nazwy narządów odpowiadających numerom stref refleksyjnych pokazanych na rysunku:

– 1 – głowa (mózg), lewa połowa,

– 2 – zatoki czołowe,

– 3 – kora mózgowa, móżdżek,

– 4 – przysadka mózgowa,

– 5 – skroń lewa, nerw trójdzielny,

– 6 – nos,

– 7 – kark,

– 8 – oko lewe,

– 9 – ucho lewe,

– 10 – ramię prawe,

– 11 – mięśnie trapozoidalne

– 12 – tarczyca,

– 13 – przytarczyczki,

– 14 – płuca i oskrzele prawe,

– 15 – żołądek,

– 16 – dwunastnica,

– 17 – trzustka,

– 18 – wątroba,

– 19 – woreczek żółciowy,

– 20 – splot trzewny.

– 21 – nadnercze,

– 22 – nerka prawa,

– 23 – moczowód,

– 24 – pęcherz moczowy,

– 25 – jelito cienkie,

– 26 – wyrostek robaczkowy,

– 27 – zastawka krętniczo-kątni- cza,

– 28 – jelito grube wznoszące się,

– 29 – jelito grube poprzeczne,

– 35 – kolano prawe,

– 36 – gruczoły płciowe (jądra lub jajniki) prawe.

Strefy refleksyjne na stopach. Punkty nacisku na wzmocnienie rąk poprzez ucisk poszczególnych punktów na ciele, wywodzi się – podobnie jak akupunktura – z doświadczeń medycyny starożytnych Chin. Japończycy stworzyli jej modyfikację zwaną: shiatsu („schi – palce, „atsu” – ucisk). Porady zawarte w tym rozdziale oparte są właśnie na „shiatsu’ i dotyczą wyłącznie możliwości poprawy samopoczucia i odporności organizmu, nie stanowiąc w żadnym wypadku terapii w różnego rodzaju konkretnych schorzeniach.

Na poszczególne punkty naciskamy najczęściej opuszkiem kciuka pionowo w dół. Jeśli używamy innych palców, możemy w celu wzmocnienia nacisku nałożyć jeden na drugi. Czas jednego nacisku – od 5 do 7 sekund (na szyi od 2 do 3 sekund).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>